Түбән Әлкидәге яңа авыл мәдәният йортына ярашлылык бәяләмәсе бирелде

2024 елның 28 октябре, дүшәмбе

ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе Татарстан Республикасы Әлки муниципаль районының Түбән Әлки авылындагы авыл мәдәният йортына проект документациясе таләпләренә туры килүе турында ярашлылык бәяләмәсе бирде.

Объект төзелеше 2023 елның августында башланган. Мәдәният йорты бинасы – газ-бетон блоклы монолит каркас, җылытылган һәм тышкы яктан кирпеч салынган. Фундамент төре – тасмалы җыелма. Түбәсе – авышлыклы.

М4 төркеме инвалидларына тоткарлыксыз керү өчен бинаның беренче катына 0,10 м биеклектәге пандуслар каралган. Яңа төзелешнең гомуми мәйданы 408,90 кв. метр тәшкил итә.

Мәдәният йорты бакчасы 100 урынга исәпләнгән. Аның өчен җиһазлар, җайланмалар һәм инвентарь сатып алынган. Йорт яны территориясе төзекләндерелгән.

Капиталь төзелеш объектын төзүче – Татарстан Республикасы Әлки муниципаль районының Түбән Әлки авыл җирлеге башкарма комитеты.

Техник заказчы – «Татарстан Республикасының Баш инвестиция-төзелеш идарәсе» дәүләт казна оешмасы.

Проектлаучы – «Татинвестгражданпроект» төп территориаль проект-тикшеренү фәнни-җитештерү фирмасы» ДУП.

Подрядчы – «Стройдорсервис+» ҖЧҖ.