Россия Федерациясе Төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы өлешле катнашу шартнамәсе буенча таләпләр хокукларын бирү юлы белән торак сатып алганда киңәшләр җиткерде

2024 елның 20 сентябре, җомга

Россия Федерациясе Төзелеш һәм торак-коммуналь хуҗалык министрлыгы өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе буенча таләпләр хокукын бирү юлы белән өлешле төзелеш объектына хокук алучы өлешчеләргә киңәшләрен җиткерде. Мәгълүмат өлешле төзелештә катнашучы гражданнарга үз хокукларын бозуны булдырмаска мөмкинлек бирәчәк.

Өлешле төзелеш объектын өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе буенча таләпләр хокукларын бирү турындагы килешү (шартнамә) буенча сатып алганда потенциаль өлешчегә киметеп сатыла торган шартнамә шартлары буенча эскроу счетында урнаштырылган акча суммасы һәм өлешле төзелештә катнашучы тарафыннан гамәлгә ашыручы затка түләнә торган акчаларның шул ташлама күләме арасындагы аермасына игътибар итәргә киңәш ителә.

Гражданинга шуны исәпкә алырга кирәк: өлешле төзелештә катнашу шартнамәсенең бәясе киметеп бирелергә тиешле шартнамә нигезендә түләнергә тиешле бәядән түбәнрәк булса, төзүче өлешле төзелеш объектын тапшыру буенча йөкләмәләрне үтәмәсә, өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе шартлары нигезендә эскроу счетында урнаштырылган сумма гына кире кайтарылачак.

Күчемсез мөлкәт объекты буенча ташлама турында килешү төзү юлы белән карар кабул иткәндә әлеге фактка игътибар итеп, өлешле төзелешнең потенциаль катнашучысы төзүче өлешле төзелештә катнашу шартнамәсе буенча үз йөкләмәләрен үтәмәгән очракта барлыкка килә торган куркынычларны тулысынча бәяли һәм аларга әзерләнә алачак.