2024 елда кертемнәр буенча процентларга салым: белергә кирәк булган бар нәрсә

2024 елның 4 октябре, җомга

Быел беренче тапкыр Татарстанда яшәүче 33 меңнән артык кеше физик затлар керемнәренә салымны (НДФЛ) 2023 елда банк кертемнәре буенча процент керемнәреннән 2,9 млрд сум күләмендә салым түләячәк.

Банклардагы кертемнәр буенча процентлардан НДФЛ банклар һәм «Кертемнәрне иминиятләштерү буенча агентлык» дәүләт корпорациясе биргән мәгълүмат нигезендә салым хезмәте тарафыннан исәпләнгән. Күрсәтелгән мәгълүматлар Россия Федераль салым хезмәтенең «Физик затлар өчен салым түләүченең шәхси кабинеты» интернет-сервисында «Керемнәр» бүлегендә чагыла.

НДФЛ кертем суммасы түгел, ә календарь ел дәвамында алынган процентлар суммасы һәм 1 млн сум күләмендә исәпләнгән процентлар суммасы һәм календарь елында һәр айның беренче числосына гамәлдә булган Россия Банкының төп ставкасының максималь әһәмияте арасындагы аерма салына. Әйтик, 2023 елда максималь ставка 1 декабрьгә булган һәм 15% тәшкил иткән. Димәк, салынмый торган керем лимиты 150 мең сум тәшкил иткән.

Физик затлар бер ел эчендә кертемнәр буенча процентлар суммасы лимиттан артып киткән очракта НДФЛ түләргә тиеш булачак. Шул рәвешле, кертемнәр буенча процентлар суммасы бу лимиттан артып китсә, салым процентлар суммасы белән лимит арасындагы аермадан исәпләнә. Шул ук вакытта, НДФЛ ставкасы 2023 елга гомуми керемгә бәйле һәм 5 млн сумга кадәр  13% һәм бу суммадан артса – 15% тәшкил итә.

Кертемнәр буенча процентларга НДФЛ исәпләгәндә, процент ставкасы ел дәвамында еллык 1% артмаган сум счетлары буенча керем, шулай ук эскроу счетлары буенча процент керемнәре исәпкә алынмый.

Салымны ничек түләргә? Түләү өчен тиешле салым турындагы мәгълүмат мөлкәт салымнары буенча салым белдерүендә чагылдырылачак. Россия Федераль салым хезмәте сайтында Салым түләүченең шәхси кабинетында теркәлгән гражданнар электрон рәвештә салым белдерүләрен алачак, калганнарына почта аша җибәреләчәк. Салымны 2024 елның 2 декабреннән дә соңга калмыйча түләргә кирәк булачак. Федераль салым хезмәте сайтындагы шәхси кабинет, «ФЗ салымнары» мобиль кушымтасы, Дәүләт хезмәтләре порталы, банкның мобиль кушымтасы аша түләргә мөмкин.