Татарстанда 2024 елда Бөтендөнья хезмәтне саклау көне

2024 елның 18 апреле, пәнҗешәмбе

2024 елның 1 апреленнән 1 июненә кадәр Татарстанда Бөтендөнья хезмәтне саклау көненә багышланган чаралар узачак. ТР Министрлар Кабинетының 15.02.2024 ел, № 312-р боерыгы нигезендә, әлеге тәкъдим җәмәгатьчелек игътибарын хезмәтне саклау мәсьәләләренә җәлеп итү, производствода бәхетсезлек очракларын һәм һөнәри авыруларны булдырмау, шулай ук хезмәт культурасын республика эшчәнлегенең барлык өлкәләренә чыгару максатында ТР Хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министрлыгы тарафыннан тәкъдим ителгән.

Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте башкарма органнарына, муниципаль берәмлекләргә Бөтендөнья хезмәтне саклау көненә багышланган чараларны тормышка ашыруда, шул исәптән хезмәткәрләрне эш башкаруның куркынычсыз алымнарына өйрәтүне оештыру, хезмәтне саклау һәм хезмәтне саклау кагыйдәләрен һәм нормаларын үтәү, хезмәтне саклау көннәре, «түгәрәк өстәл» утырышлары, киңәшмәләр, карау бәйгеләрен үткәрү буенча актив катнашырга тәкъдим ителә.

Татарстан Республикасының Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе Россия Федерациясе Хезмәт кодексында формалаштырылган һәм беркетелгән хезмәтне саклауның барлык төп максатларын һәм бурычларын гамәлгә ашыруга төгәл таянып эш итә. Алар эш урыннарында хезмәткәрләрнең гомерен һәм сәламәтлеген саклау, аларның хезмәт эшчәнлеге һәм ял итү куркынычсызлыгы гарантияләреннән гыйбарәт.

2024 елда Бөтендөнья хезмәтне саклау көненә багышланган чаралар кысаларында ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе Хезмәтне саклау көнен үткәрергә, рәсми сайтта һәм социаль челтәрләрдә тематик яңалыклар бастырырга, ведомствоның мәгълүмат стендларында агарту материалларын урнаштырырга планлаштыра.

Бәйрәм тарихы

Бөтендөнья хезмәтне саклау көне ел саен – 28 апрельдә билгеләп үтелә торган бәйрәм. Беренче шундый чара 1989 елда АКШ һәм Канада профсоюзлары һәм хезмәткәрләре тарафыннан оештырыла. Шулай итеп, алар эш урынында һәлак булган хезмәттәшләрен искә алганнар. Проблема күп илләр өчен актуаль булып чыга. Ун елдан соң шундый акцияләр бөтен дөнья буйлап, йөздән артык илдә уза. 2003 елда Халыкара хезмәт оешмасы (МОТ) бу көнне рәсми рәвештә билгеләп үтәргә тәкъдим итә. Бүген аны 175 ил, шул исәптән Россиядә дә, билгеләп үтәләр.