2023 елның 30 мартында ТР ДТК инспекциясе җитәкчесе каршындагы Коррупциягә каршы көрәш комиссиясе утырышы булды

2023 елның 30 марты, пәнҗешәмбе

2023 елның 30 мартында Татарстан Республикасы Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе башлыгы каршындагы Коррупциягә каршы көрәш комиссиясенең утырышы булды.

Утырышта түбәндәге мәсьәләләр каралды:

1. Инспекциядә норматив хокукый актларга һәм аларның проектларына коррупциягә каршы экспертиза үткәрү эшенең торышы турында.

2. Коррупциягә каршы көрәш турындагы законнардагы үзгәрешләр турында.

3. «Коррупциягә каршы тору турында» 25.12.2008 № 273-ФЗ федераль законның 9 статьясындагы 5 өлешенә ярашлы рәвештә дәүләт граждан хезмәткәрләрен коррупция хокук бозуларына тарту максатларында мөрәҗәгать итү фактлары турында яллаучы вәкиленә хәбәр итү тәртибе турында.

4. 2023 елның 10 февраленә Татарстан Республикасы Юстиция министрлыгы тарафыннан әзерләнгән Коррупциягә каршы тору мәсьәләләре буенча «Интернет» мәгълүмат-телекоммуникация челтәрендә Татарстан Республикасы дәүләт хакимияте башкарма органнарының рәсми сайтлары бүлекләрен урнаштыруга һәм тутыруга бердәм таләпләрне үтәүгә мониторинг нәтиҗәләрен карау турында.

5. Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы тарафыннан әзерләнгән «Татарстан Республикасында коррупция турында халыкның фикерен өйрәнү» мәгълүмат материалын карау турында.

6. Татарстан Республикасында коррупциягә каршы көрәш эшен координацияләү комиссиясе тарафыннан әзерләнгән «Татарстан Республикасында коррупциягә каршы сәясәтне гамәлгә ашыру» коррупциягә каршы бюллетенен карау турында.

7. Идел буе федераль округына керүче коррупция һәм башка хокук бозуларны профилактикалау буенча төбәк органнары хезмәткәрләре белән читтән торып «Коррупциягә каршы көрәш турындагы законнарны куллануның актуаль мәсьәләләре»  семинар-киңәшмәсе материаллары җыентыгын карау турында.

8. Россия Федерациясе Хезмәт һәм социаль яклау министрлыгы тарафыннан әзерләнгән «Махсус хәрби операция үткәрү чорында гражданнарның кайбер категорияләре тарафыннан коррупциягә каршы тору өлкәсендә бурычларны үтәү, чикләүләрне һәм тыюларны үтәү үзенчәлекләре турында» Россия Федерациясе Президентының 2022 елның 29 декабрендәге 968 номерлы Указын гамәлгә ашыру мәсьәләләре буенча инструктив-методик материалларны карау турында.