Әлмәт Дәүләт нефть институтының яңа тулай торагының икенче корпусы ярашлылык турында бәяләмә алды

2021 елның 2 апреле, җомга

Әлмәт Дәүләт нефть институтының яңа тулай торагының икенче корпусы төзелгән, үзгәртеп корылган капиталь төзелеш объектының проект документациясе таләпләренә, шул исәптән энергетика нәтиҗәлелеге таләпләренә һәм капиталь төзелеш объектының энергия ресурсларын исәпкә алу җайланмалары белән тәэмин ителү таләпләренә туры килүе турында Татарстан Республикасы Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясеннән ярашлылык бәяләмәсе алды. Студентлар һәм аспирантлар өчен билгеләнгән бина тулысынча заман таләпләренә туры килә. Ул 366 студентны яшәтү өчен исәпләнгән.

Биш катлы бинаның гомуми мәйданы 10231,6 кв. метр тәшкил итә. Тулай торак бүлмәләрендә дүрт йокы урыны бар. Аларның һәркайсында кечкенә генә кухня һәм санузел, шулай ук җиһазлар, кондиционер, микроволновка һәм суыткыч бар.

712 урынга исәпләнгән ике тулай торак – Әлмәттә булачак Югары нефть мәктәбе кампусы төзүнең бер этабы. Ул белем бирү һәм фәнни өлешне берләштерәчәк: иң яхшы нефть кадрларын әзерләү өчен югары уку йорты гына түгел, ә эре фәнни-тикшеренү үзәге дә булачак, аерым алганда, нефть һәм чиктәш тармакларның гамәли бурычларын хәл итү өчен билгеләнәчәк.

Тулай тораклардан тыш, кампус «ТатНИПИнефть»нең 428 хезмәткәре өчен лаборатория-тикшеренү корпусын һәм институтның 1700 студенты һәм укытучысы өчен укыту-лаборатория комплексын да үз эченә ала.

Шулай ук территориядә 1100 фатирга исәпләнгән, шул исәптән укытучылар өчен дә, торак кварталлар, иҗтимагый һәм спорт үзәкләре, өч балалар бакчасы һәм 1010 машинага исәпләнгән җир асты паркингы төзелеше планлаштырылган.

Хәзерге вакытта тулай торак һәм фәнни блок корпусы төзелгән.

«Республиканың Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе белем бирү объектлары төзүнең сыйфатына һәм куркынычсызлыгына аерым игътибар бирә, биналар проект документларына катгый туры китереп төзелә», – дип ассызыклады ТР ДТК инспекциясе җитәкчесе Василий Кудряшов.