2020 елда Татарстанның Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе объектларда 2 меңнән артык тикшерү үткәрде

2020 елның 28 сентябре, дүшәмбе

2020 елның 8 аенда дәүләт төзелеш күзәтчелеге республика хезмәте проект документларына туры килү-килмәүгә карата 2 273 тикшерү үткәрде. Хәзерге вакытта 1 139 объект ведомство күзәтүендә тора. Бу хакта ведомство матбугат хезмәтендә хәбәр ителә.

Узган чорда күзәтчелек органы проект документларының туры килүе турында 160 бәяләмә бирде. Алар арасында 62 социаль инфраструктура объекты бар: балалар бакчалары, мәктәпләр, хастаханәләр һәм спорт комплекслары, 35 күпфатирлы торак йорт, 27 җитештерү комплексы, 16 коммуналь-көнкүреш объекты, шулай ук 8 юл һәм күпер кичүе бар.

Шуның белән беррәттән, ведомство инспекциясе өлешле төзелеш буенча проблемалы ике йортка ярашлылык турында бәяләмә бирде.

«Яшьлек» комплексында урнашкан 17 һәм 10 катлы торак йорт турында сүз бара. Ниһаять, 209 кеше үз фатирларыннан ачкыч алды», −  дип сөйләделәр республиканың Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясендә.

Хәзерге вакытта ведомство Казандагы Нокса авышлыгында озак төзелгән башка бер объектта – күпфатирлы йортка карата тикшерү алып бара.

«Тикшерүнең максаты – Россия Шәһәр төзелеше кодексы таләпләре үтәлешен билгеләү, шулай ук төзелеш процессында кулланыла торган материалларның һәм башкарыла торган төзелеш-монтаж эшләренең һәм мондый эшләрнең нәтиҗәләренең проект документларына туры килүен билгеләү», − дип билгеләп үтелде Татарстанның Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясендә.