«Мин үз гаиләм белән горурланам...»

2024 елның 8 июле, дүшәмбе

Хәзерге кеше өчен гаилә – ышанычлы гавань, җылылык, ярдәм һәм илһам чыганагы. Безнең һәрберебез кайгыртучанлык, җылылык, игелек сизә һәм гаилә кыйммәтләренең мөһимлеген аңлый.

«Гаилә – өмет уты янган учак. Һәм ул сүнмәсен өчен, һәрвакыт безне җылытып торсын өчен аны саклап тотарга кирәк», – ди Әдилә Фәттахова, ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясенең административ-хуҗалык тәэмин итү бүлегенең өлкән белгече.

Бу сүзләр бүген махсус хәрби операция зонасыннан ире, абыйсы, улы, әтисе турында хәбәр көткәннәр өчен аеруча дулкынландыргыч яңгырый. Әдилә – шуларның берсе, чөнки аның ире, рота командиры, капитан Рөстәм Фәттахов МХО катнаша. 39 яшьлек сугышчы «Батырлык өчен», «Сугышчан батырлыклары өчен» медальләренә, «Батыр» күкрәк билгесенә лаек булган.

«Рөстәм балачактан ук Ватанга хезмәт итү турында хыялланган. Шуңа күрә ул Казан Суворов хәрби училищесына укырга керә, аны 2001 елда кызыл диплом белән тәмамлый, дип дәвам итә Әдилә. Ә 2005 елда Казан югары танк команда училищесын уңышлы һәм шулай ук кызыл диплом белән тәмамлый».

Тату гаиләдә биш яшьлек кызы Сәйдә үсә. Яраткан кызы, әтисенең кызы, туганнары һәм дуслары арасында баланы шулай атыйлар. Әнисе буш вакытының күп өлешен аңа багышлый, чөнки кыз талантлы, музыкага, биюгә тартыла. Сәйдә республика һәм халыкара дәрәҗәдәге иҗади конкурслар лауреаты: вокаль соло буенча – 1 һәм 2 дәрәҗә һәм эстрада биюләре буенча – 2 дәрәҗә.

«Мин үз йортымны, гаиләмне яратам, аның белән горурланам, – дип сөйли Әдилә Фәттахова якыннары турында. – Бу минем тылым, минем тормышым. Бу дөньяда беренче адымнарыңнан ук нәкъ менә гаилә сине шәхескә әверелдерә, ә кемнедер зур хәрефле Кеше итә. Гаилә белән үткәргән һәр мизгелне кадерләгез, дуслар! Бу бик кадерле…»