«Түгәрәк өстәл»дә Татарстан Республикасында «җайга салу гильотинасы» кертү турында фикер алыштылар

2021 елның 20 гыйнвары, чәршәмбе

20 гыйнварда ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе хезмәткәрләре ZOOM-конференция режимында Татарстан Республикасында Россия Федерациясе субъектларында контроль-күзәтчелек эшчәнлеген гамәлгә ашыру буенча максатчан программаны гамәлгә кертүдә «юл картасы»н гамәлгә ашыру буенча «түгәрәк өстәл»дә катнашты. ТР Икътисад министрлыгы оештырган утырышта шулай ук министрлыклар, ведомстволар һәм контроль-күзәтчелек органнары вәкилләре дә катнашты.

Россиядә инде берничә ел дәвамында контроль-күзәтчелек эшчәнлеге реформасы уза, аның максаты – гомуми бизнес-климатка һәм җайга салу мохитенә тискәре йогынты ясаучы норматив хокукый актларны яңадан карау һәм юкка чыгару. «Җайга салу гильотинасы» дигән рәсми булмаган исем алган таләпләрне актуальләштерү РФ Президенты йөкләмәсе нигезендә 2021 елның 1 гыйнварыннан үз көченә кергән.

Киңәшмәнең модераторы – Россия Икътисадый үсеш министрлыгының Лицензияләү, контроль-күзәтчелек эшчәнлеге, аккредитацияләү һәм үзкөйләнеш өлкәсендә дәүләт сәясәте департаменты директоры А.В. Вдовин.

Ул Россиядә контроль-күзәтчелек эшчәнлеге реформасын гамәлгә ашыру чаралары, шул исәптән «җайга салу гильотинасы» программасын гамәлгә кертү, контроль-күзәтчелек эшчәнлеге өлкәсендә законнар белән җайга салуның үзгәрешләре турында сөйләде. Киңәшмә нәтиҗәләре буенча киңәшмәдә катнашучылар үзләрен кызыксындырган сорауларга җаваплар алды.