Яр Чаллыда шәһәр төзелеше законнарында үзгәрешләр мәсьәләләре буенча төзүчеләр белән зона киңәшмәсе узды

2019 елның 22 ноябре, җомга

Төзелеш процессында катнашучылар белән киңәшмә Яр Чаллы мэриясендә узды. Утырышны ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе башлыгы Василий Кудряшов үткәрде.

ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге Татарстанда очрашулар сериясе үткәрә, диалог режимында төзүчеләргә шәһәр төзелеше кодексында үзгәрешләрне аңлатканда һәм проблемалы сорауларга җавап биргәндә.

100дән артык катнашучыны җыйган киңәшмәдә дәүләт төзелеш күзәтчелеге өлкәсендәге шәһәр төзелеше законнарының яңа таләпләре, шәхси торак төзелеше объектлары буенча төзелеш күзәтчелеге үзенчәлекләре, күпфатирлы йортларның энергия нәтиҗәлелеге классын билгеләү, шулай ук өлешле төзелеш мәсьәләләре буенча фикер алыштылар.

Татарстан Республикасы дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясенең Хокук идарәсе башлыгы Шамил Рәимов проектка үзгәрешләр керткәндә яңадан экспертиза үткәрелмәү турында карар кабул итәргә мөмкин булган очраклар турында сөйләде.

«Төзүче карары буенча проект документациясе экспертизасы, мондый үзгәрешләр вакытында РФ Шәһәр төзелеше кодексының 49 статьясындагы 3.8 өлеше таләпләре бер үк вакытта үтәлгән булса, проект документациясенә кертелгән үзгәрешләргә карата үткәрелмәскә мөмкин. Яңа законда каралган проект документациясенә үзгәрешләрне килештерү проектның баш инженеры вазыйфасында архитектура-төзелеш проектлауны оештыру буенча белгеч тарафыннан раслана», - дип аңлатты Шамил Рәимов.

Тикшеренүләр һәм сынаулар үткәрүне күзәтү буенча территориаль орган җитәкчесе Роман Бәширов күпфатирлы йортларның энергия нәтиҗәлелеге классын билгеләгәндә характерлы бозулар, вентиляция ясаучы фасадның асылмалы конструкцияләренә күзәтчелекне гамәлгә ашыру буенча проблемалы мәсьәләләр турында сөйләде. Шулай ук ул яңа күзәтү төре турында хәбәр итте. 2019 елның августыннан ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге үз белдеге белән төзелгән корылмаларны - төзелешкә рөхсәт булмау, төзелеш һәм җирдән файдалану кагыйдәләре өлешендә хокук бозулар турында мөрәҗәгатьләр кергәндә, капиталь төзелеш объектларын тикшерә. Закон буенча штрафлар салынмый, әмма хокук бозулар ачыкланганда, эшләр алга таба тикшерү өчен башкарма комитетка җибәрелә.

Шулай ук яңа закон буенча дәүләт төзелеш күзәтчелеге бюджет акчаларын җәлеп итеп финанслана торган барлык объектларда: фельдшер һәм ветеринария пунктларында, авыл клубларында гамәлгә ашырыла.

Өлешле төзелеш мәсьәләләренә килгәндә, ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясенең өлешле төзелешен контрольдә тоту бүлеге башлыгы Фәнзил Ризванов искәрткәнчә, 2019 елның 1 июленнән төзүчеләрне эскроу-счетка күчерү турындагы закон үз көченә керде, шулай ук бу мәсьәлә Татарстан Республикасы Президенты Рөстәм Миңнеханов контролендә булуын хәбәр итте.

Очрашу барышында эшкуарлар Татарстан Республикасы Дәүләт төзелеш күзәтчелеге хезмәткәрләренә сораулар бирә һәм аларга квалификацияле җаваплар ала алдылар.

Быелның 10 аенда ТР дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекторлары республикада капиталь төзелеш объектларына 4511 тикшерү уздырган. Төзелеш фирмаларына хокук бозуларны бетерү турында 1339 күрсәтмә бирелгән һәм административ хокук бозулар турында 1516 беркетмә төзелгән, гомуми суммасы 40,5 млн сумнан артык штраф салынган.

ТР Дәүләт төзелеш күзәтчелеге инспекциясе матбугат хезмәте